SAKRAMENT BIERZMOWANIA

1. Termin: wyznaczony zostanie przez Ks. Biskupa udzielającego sakramentu.

2. Okres przygotowań obejmuje czas od września 2017r. do maja/czerwca 2018r. Do Bierzmowania przygotowuje się młodzież od klasy pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej.

3. W ramach przygotowań młodzież uczestniczy w Mszach Świętych niedzielnych, a także w nabożeństwach
    1. w październiku - modlitwa różańcowa - codziennie o godz. 17.30
    2. w Adwencie - Roraty - od poniedziałku do piątku o godz. 18.00 (od 04.12 do 21.12.2017)
    3. w Wielkim Poście - Drogi Krzyżowe - piątek o godz. 17.00 lub po Mszy wieczornej
    4. w maju - nabożeństwa majowe (po Mszy Świętej wieczornej)
    5. w czerwcu – nabożeństwa czerwcowe (po Mszy Świętej wieczornej)
    Obecność na Mszach i nabożeństwach dokumentowana jest w „indeksie".

4. Każdy kandydat do Bierzmowania, w ramach życia sakramentalnego, przystępuje do spowiedzi świętej: na początku przygotowań, w Adwencie, w Wielkim Poście, przed przystąpieniem do Bierzmowania. Odbyte spowiedzi dokumentuje w „indeksie”.

5. Przygotowanie do przystąpienia do Sakramentu Bierzmowania obejmuje także:
    • - uczestnictwo w spotkaniach formacyjnych odbywających się w salce katechetycznej na parafii. Terminy spotkań podawane będą na bieżąco
    • - katechezę szkolną - każdy kandydat musi dostarczyć na początku przygotowań zaświadczenie o uczęszczaniu na lekcje religii, oraz pod koniec przygotowań, opinię katechety wraz z oceną semestralną i propozycją oceny końcowej
    • - egzamin z zakresu wiedzy katechizmowej i treści spotkań formacyjnych

6. Kandydaci do Bierzmowania:
    • - wybierają sobie świętego Patrona, którego imię chcą przyjąć podczas sakramentu (przygotowują ręcznie napisany życiorys świętego Patrona)
    • - muszą dostarczyć świadectwo chrztu (w przypadku chrztu poza parafią na Klecinie)
    • - wybierają i zgłaszają świadka Bierzmowania zgodnie z przepisami prawa kanonicznego KPK (can. 893)
      • Jest wyznaczony przez przyjmującego bierzmowanie albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza bierzmowania i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania.
      • Ukończył 16 lat, chyba, że biskup diecezjalny określił inny wiek, albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku.
      • Jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić.
      • Jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej.
      • Nie jest ojcem lub matką przyjmującego bierzmowanie, może być współmałżonkiem.
      • Ponieważ przyjmujący bierzmowanie wybiera sobie tylko jednego świadka, nie może nim zostać wyznawca niekatolickiej wspólnoty kościelnej
      • Zaleca się, by chrzestny był świadkiem bierzmowania.
    • - muszą dostarczyć zgodę swojego ks. Proboszcza na przystąpienie do sakramentu bierzmowania w parafii na Klecinie w przypadku, gdy przynależą do innej wspólnoty parafialnej

7. Każdy rodzic, zgłaszający niepełnoletniego syna/córkę, wypełnia i podpisuje deklarację, przez którą zobowiązuje się do pomocy w przygotowaniu do przyjęcia sakramentu Bierzmowania. W przypadku kandydatów pełnoletnich - wypełniają deklarację samodzielnie.
  Aktualności | Parafia | Msze Św. i nabożeństwa | Grupy | Historia | Patronka parafii | Z życia parafii | Kościół | Fotogaleria | I-sza Komunia Św. | Bierzmowanie | LSO | Skauci Europy | Pielgrzymki | Cmentarz | Kontakt | Linki